Круглий стіл до Міжнародного дня людей з інвалідністю

Деталі

Золотоніський МЦ  з інвалідами14 грудня 2018 року з нагоди відзначення Міжнародного дня людей з інвалідністю в рамках правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» фахівцями Золотоніського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Золотоніської міськрайонної філії  Черкаського обласного центру зайнятості проведено засідання круглого столу на тему «Обмежені можливості не обмежують прав» для людей з інвалідністю, які перебувають на обліку у центрі зайнятості.

Учасникам  круглого столу роз’яснено основні соціальні та трудові права, а також надано інформацію про види робочих місць і форми зайнятості для осіб з інвалідністю.

Так, встановлення трудових прав, гарантій працюючим інвалідам в Україні регулюються, зокрема, Конвенцією про права інвалідів, Кодексом законів про працю України, Законом України «Про відпустки», Законом України «Про охорону праці», Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», Законом України «Про реабілітацію інвалідів в Україні».

Працевлаштовувати інвалідів зобов’язаний кожен роботодавець, виходячи з цілої низки правових норм і законів. Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності в Україні», для підприємств встановлено норматив в розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб має одне робоче місце.

Згідно з статтею 12 Закону України «Про охорону праці»  підприємства, які використовують працю інвалідів зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством.

Щодо гарантій для працівників-інвалідів, то кожен з них має знати наступне:

- відповідно до ст.26 Кодексу законів про працю України (КЗпП) не мають права встановлювати для працівників-інвалідів випробувальний термін відповідно до рекомендацій МСЕК;

- працюючий інвалід має право відмовитися працювати в нічний час і надурочно (ст. 55, 63 КЗпП);

- відповідно до ст.9 Закону України «Про охорону праці» за працівниками, які втратили працездатність у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності;

- згідно зі ст.172 КЗпП, за проханням інваліда може встановлюватись режим роботи на умовах неповного робочого дня (тижня); до того ж на власника покладено зобов’язання, зокрема, організовувати навчання, перекваліфікацію, працевлаштування інвалідів, створення для них умов праці з урахуванням медичних рекомендацій.

- у випадку скорочення чисельності або штату працівників інваліди війни та працівники-інваліди, які зазнали на цьому підприємстві трудове каліцтво або професійне захворювання мають переважне право залишитися на роботі при рівній з іншими працівниками продуктивності праці й кваліфікації (ст.42 КЗпП);

Що стосується відпусток, то тривалість щорічної основної відпустки для працівників-інвалідів становить:

  • для інвалідів I і II груп – 30 календарних днів,
  • для інвалідів III групи – 26 календарних днів.

Відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 30 календарних днів щорічно надається інвалідам III групи, тривалістю до 60 календарних днів щорічно – інвалідам I та II груп.

В ході заходу слухачам було наголошено на тому, щоб вони  не боялися відстоювати свої права перед роботодавцями та зверталися, в разі необхідності,  за допомогою до місцевого центру.

Насамкінець учасники круглого столу переглянули інформер проекту Мін»юсту «Я МАЮ ПРАВО!» на тему: «Трудові права осіб з інвалідністю» та отримали юридичні консультації в рамках роботи дистанційного пункту.

   

Ген справедливості

   
© 2014 Черкаський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua