Нарада з партнерами : запобігання та протидія домашньому насильству на Золотоніщині

Деталі

zolot280523 травня 2019 року в приміщені Золотоніського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі — місцевий центр) проведено семінар-нараду з актуальних питань щодо запобігання та протидії домашньому насильству на Золотоніщині.

Захід відбувся за участі фахівців міських та районних служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім”ї, дітей та молоді, сектору у справах молоді та спорту, психолога - керівника ГО «Жіночий простір».

Домашнє насильство є однією з найбільш розповсюджених у світі форм порушення прав людини. Негативні наслідки домашнього насильства породжують низку соціальних проблем: злочинність, дитячу безпритульність. Жертвами насильства можуть бути люди будь-якого віку, статі, рівня освіти та соціального статусу.

На нараді присутні розглянули Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі — Закон), обговорили випадки домашнього насильства, що були зафіксовані за поданням служб та проаналізували, хто найчастіше піддається домашньому насильству.

Ознайомилися з низкою тематичних статтей Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», якими посилено відповідальність за вчинення домашнього насильства та невиконання порушниками обмежувальних приписів. А саме: ст. 126-1 «Домашнє насильство», яка визначає за умисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство покарання у вигляді громадських робіт, піврічного арешту, 5-ти річного обмеження або 2-річного позбавлення волі. Статтею 91-1 «Обмежувальні заходи, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство», яка дає можливість суду застосовувати до особи, що вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів: від заборони перебувати у місці спільного проживання до заборони спілкуватись навіть через третіх осіб.

Якщо ж порушник проігнорує встановленні обмеження, то закон передбачає відповідальність відповідно до санкції ст. 390-1 «Невиконання обмежувальних заходів, обмежувальних приписів або не проходження програми для кривдників». Відтак йому загрожує піврічних арешт або 2-річне обмеження волі.

Головний спеціаліст місцевого центру Тетяна Жалобна наголосила: «Особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статті мають право на усі види послуг передбачених Законом України «Про безоплатну правову допомогу».

Постраждалі мають право одразу або в подальшому звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника, для цього їм необхідно прийти до місцевого центру та написати відповідне звернення. Потерпіла особа може вимагати від кривдника компенсації: її витрат на лікування, отримання консультацій або на оренду житла тощо. За подання таких заяв до суду — судовий збір не сплачується».

На завершення кожен учасник окреслив проблемні питання у роботі з даного напрямку та висловив пропозиції щодо подальших спільних дій у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. А саме:

  • здійснення правопросвітницьких заходів та інформувань громадян про домашнє насильство, про захист гарантований державою, про те, де і як вони можуть отримати допомогу;

  • забезпечення надання безоплатної правової допомоги постраждалим особам;

  • взаємодія з іншими суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (органами освіти, поліцією, закладами охорони здоров’я тощо).

zolot28052Серед партнерів поширено тематичні буклети системи БПД та проекту Міністерства юстиції «Я маю право!»: «Правова допомога, що гарантується державою», «Як протидіяти домашньому насильству?», «Відповідальне батьківство» та презентовано збірку «ПРОти НАСильства», створену в рамках проекту Громадського радіо «Протидія насильству в родині».

   

Ген справедливості

   
© 2014 Черкаський обласний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua